تصویر اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

تصویر: اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آرائی که معنادار بود ، خبر استیضاحی بهارستان به پاستور

استیضاح یعنی شفافیت نه مچ‌گیری | دلخوری های منتهی به استیضاح | شأن مجلس زیرسوال رفت؟ 

آرائی که معنادار بود ، خبر استیضاحی بهارستان به پاستور

خبر استیضاحی بهارستان به پاستور /آرائی که معنادار بود

عبارات مهم : استیضاح

استیضاح یعنی شفافیت نه مچ گیری | دلخوری های منتهی به استیضاح | شأن مجلس زیرسوال رفت؟

دلخوری نمایندگان از آنچه در دو روز گذشته بر آینده استیضاح ها رفت و تاکید آنها بر تضعیف شدن مجلس این را در ذهن تداعی کرد که آیا واقعا آنچه رخ داد دون ارزش مجلس بود؟! آیا این آرا پیامی جهت دولت داشت؟

به گزاارش خبرآنلاین، «بن بست مجلس در استیضاح وزرا ضربه مهلکی به آرای مردم در جایگاه مجلس است» این صحبتی بود که حاجی بابایی مدیر فراکسیون اصولگرایان در تصویر العمل به سه استیضاح از تریبون مجلس به زبان آورد(اینجا)؛ البته حاجی بابایی تنها نماینده منتقد به سریال استیضاح ها نبود و دیگران هم جسته و گریخته انتقاداتی را متوجه نتیجه این استیضاح ها کردند.

آرائی که معنادار بود ، خبر استیضاحی بهارستان به پاستور

هرچند بعضی مانند امیرآبادی نماینده مردم قم انگشت اتهام را به سمت فراکسیون امید گرفتند و آنها را مسئول در بی سرانجامی استیضاح ها دانستند ولی در این میان بعضی از امیدی ها هم به نتیجه ای که زیر سقف هرمی شکل بهارستان رقم خورد اعتراض داشتند که تذکر بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید و اشاره اش به استیضاح کثیف نمونه بارز این انتقادات بود (اینجا).دلخوری نمایندگان از آنچه در دو روز گذشته بر آینده استیضاح ها رفت و تاکید آنها بر تضعیف شدن مجلس این را در ذهن تداعی کرد که آیا واقعا آنچه رخ داد دون ارزش مجلس بود؟! آیا این آرا پیامی جهت دولت داشت؟

استیضاح وظیفه است

استیضاح یعنی شفافیت نه مچ‌گیری | دلخوری های منتهی به استیضاح | شأن مجلس زیرسوال رفت؟ 

علیرضا محجوب از نمایندگان فراکسیون امید است که هنگامی که صحبت از انتقادات نمایندگان نسبت به استیضاح به میان آمد به خبرآنلاین گفت: استیضاح یک وظیفه قانونی نمایندگان مجلس است و هنگامی که استیضاح ها مطرح شد آنها به وظیفه قانونی خود عمل می کردند. محجوب ادامه داد: این استیضاح ها قطعا پیامی جهت دولت دارد و آن اینکه در کشور مسئله وجود دارد و نمایندگان با توسل به این ابزار می خواهد این پرسشها را گوشزد کنند.

این نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت اینکه نمایندگان می گویند نتیجه استیضاح ها جهت آبروی مجلس خوب نبود من با این حرف موافق نیستم و با آن زاویه دارم چراکه استیضاح یک وظیفه است حال می تواند منتج به نتیجه بشود و وزیری برکنار شود یا دوباره اجازه کار به او داده شود.

محجوب گفت از اول مشروطیت وزرا از سوی مجالس استیضاح می شدند مگر همه آنها به نتیجه رسیده است که چون این استیضاح ها به نتیجه نرسید مجلس زیر پرسش رفته باشد؟! مگر هر تیری که به ست یک سیب پرتاب می شود به مرکز آن برخورد می کند؟!

آرائی که معنادار بود ، خبر استیضاحی بهارستان به پاستور

نهایتا محجوب اعتقاد داشت استیضاح حامل پیامی بود که این خبر را به خوبی به گوش مسئولان رساند و آن از میان برداشتن پرسشها پیش رو بود.

استیضاح یعنی وضوح نه مچ گیری

استیضاح یعنی شفافیت نه مچ‌گیری | دلخوری های منتهی به استیضاح | شأن مجلس زیرسوال رفت؟ 

علی اصغر یوسف نژاد از دیگر نمایندگان مجلس بود که صحبت هایش تقریبا تائید حرف های محجوب بود. او به خبرآنلاین گفت: استیضاح یک ابزار نظارتی است که مسئولان و دولتی ها باید از آن استقبال کنند.

یوسف نژاد گفت: استیضاح به معنی مچ گیری و برکناری نیست؛ استیضاح به معنای وضوح و روشنگری سیستم اجرایی است حال این روشنگری ممکن است منجر به برکناری وزیر شود یا به تثبیت آن بیانجامد همانطور که در دو روز گذشته شاهد آن بودیم.

آرائی که معنادار بود ، خبر استیضاحی بهارستان به پاستور

این نماینده ساری با انتقاد از تفسیری که از استیضاح می شود گفت: این که یک نگاه ثابت به استیضاح داشته باشیم یعنی صرفا به معنای برکناری وزیر یا ثبات آن باشد این نگاه نمی تواند نگاه مثبتی باشد.

او گفت: پرسش یا استیضاح وظیفه ای است از سوی مجلسی ها جهت پیگیری وظیفه دولتی ها لذا آنچه در دو روز گذشته در مجلس شاهدش بودیم تلاش جهت روشنگری بود بنابراین نمایندگان به وظیفه خود عمل کردند و این عنوان هیچ لطمه ای به ارزش مجلس وارد نکرده است.

پیام مجلس شنیده شد

هادی قوامی نماینده اصولگرای اسفراین و عضو فراکسیون مستقلین نیز از دیگر نمایندگانی بود که معقتد است این استیضاح ها لطمه ای به مجلس وارد نکرده است و انچه در صحن علنی رخ داد چیزی جز وظیفه نمایندگان نبود.

او به خبرآنلاین گفت: هرچند استیضاح وظیفه نمایندگان است ولی جهت اثر بخشیدن به آن باید اجازه دهند زمانی مطرح شود که بستر آن فراهم شود. البته راجع به وزیر کار و راه این بستر فراهم بود و ما دیدیم وزرا با یک رای پایاپای دوباره به وزارتخانه هایشان بازگشتتند و طبیعتا این حامل یک خبر جهت دولت داشت و آن اینکه مدیر جمهور و وزرا باید در جهت برطرف ایرادات اقدام کنند و صدای مجلس را بشنوند.

دلخوری های منتهی به استیضاح

موسوی نماینده یزد هم همان صحبت های دیگر نمایندگان را تکرار کرد و گفت استیضاح یک ابزار نظارتی در دست نمایندگان است.

این نماینده مجلس که اعتقاد داشت در بعد استیضاح ها معمولا انگیزه های کارکردی و سیاسی مطرح می شود گفت این عوامل گاهی قدرت پیدا می کند که به برکناری وزیر منجر می شود و گاهی هم باعث می شود تا فرصتی دیگر به آنها داده شود.لذا این یک امر مسلم نیست که هر استیضاحی به برکناری منجر شود.

موسوی در تحلیلش از استیضاح یک گام به عقب برداشت و عنوان را از روزهای رای اعتماد بررسی کرد و گفت: اصولگرایان از همان روزهای رای اعتماد به دنبال این بودند که وزرای معروف به اصلاح طلب رای نیاورند و امروز هم که این استیضاح ها مطرح شد ریشه در همان وقت داشت البته واکنش‌ها دولت و بی توجهی آنها به مطالبات اصلاح طلبی موجب شد تا اعضای فراکسیون امید هم با اصولگرایان در جریان استیضاح ها همراه شوند.

موسوی در آخر گفت قطعا این استیضاح یک خبر جهت دولت و کابینه داشت ولی اینکه گفته شود به ارزش مجلس ضربه وارد کرد به نظرم به هیچ عنوان ارزش مجلس زیر پرسش نرفت .

واژه های کلیدی: استیضاح | روز گذشته | نماینده مجلس | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs