تصویر اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

تصویر: اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی من دیگر رویم نمی‌شود به مردم بگویم احمدی‌نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم ، پروانه سلحشوری

سلحشوری، عضو فراکسیون امید: هرکسی به غیر از روحانی رئیس‌جمهور بود تعداد دانشجویان ستاره‌دار دو برابر می‌شد / یک کارشناس اقتصادی به من می‌گفت تمام اشتباهات بودجه

من دیگر رویم نمی‌شود به مردم بگویم احمدی‌نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم ، پروانه سلحشوری

پروانه سلحشوری: من دیگر رویم نمی شود به مردم بگویم احمدی نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم

عبارات مهم : ستاره

سلحشوری، عضو فراکسیون امید: هرکسی به غیر از روحانی مدیر جمهور بود تعداد دانشجویان ستاره دار دو برابر می شد / یک کارشناس اقتصادی به من می گفت تمام اشتباهات بودجه محصول وقت احمدی نژاد هست؛ گفتم من دیگر رویم نمی شود به مردم بگویم احمدی نژاد

روزنامه شهروند در گفتگویی با پروانه سلحشوری عضو فراکسیون امید در مجلس دهم به پرونده دانشجویان ستاره دار پرداخته است که بخش هایی از آن را می خوانید؛

من دیگر رویم نمی‌شود به مردم بگویم احمدی‌نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم ، پروانه سلحشوری

آن طور که در خبرها دیدیم، اعضای فراکسیون حقوق شهروندی با این دانشجویان صحبت کرده اند. در این جلسه چه قولی به آنها داده شد؟

بله؛ افرادی مانند مهدیه گلرو و مجید دری چهارشنبه هفته گذشته به مجلس آمدند و ما با آنها صحبت کردیم و واقعا هم از بیانات زن گلرو متاثر شدیم. ما در جلسه فراکسیون حقوق شهروندی به این دانشجویان قول همکاری دادیم که تلاشمان را بکنیم. از آن طرف، خود وزیر علوم هم مجید دری را دیده بود و قول داده بود که بتواند به دانشگاه برگردد. من با افراد دیگری هم که همین مسئله را داشتند، صحبت کرده ام و از جاهای دیگر هم پیگیر پرونده های آنها هستم.

هر کسی پرونده اش را در این زمینه به ما برساند، ما به آن پیگیری می کنیم. مدیر جمهوری هم در این عنوان پیگیر بوده هست، ولی عنوان این است که ما ایرانی ها هنگامی که وقت ابراز نظر پیدا می کنیم هر لحظه نیمه خالی لیوان را می بینیم. حتی من به دانشجویانی که در دانشگاه ها دیدم، گفتم که شما خودتان می گویید تعداد دانشجویان محروم از تحصیل ٥٤٩ نفر بوده اند و الان ٢٧ نفر مانده اند.

سلحشوری، عضو فراکسیون امید: هرکسی به غیر از روحانی رئیس‌جمهور بود تعداد دانشجویان ستاره‌دار دو برابر می‌شد / یک کارشناس اقتصادی به من می‌گفت تمام اشتباهات بودجه

این یعنی که راجع به این عنوان خیلی کار شده است هست. یعنی جای امیدواری وجود دارد. توصیه مهم دیگر این است که راجع به حل مسئله همین ٢٧ نفر، هم دولت و هم مجلس اهتمام دارند. ما گفتیم که تا نفر آخر به محرومان از تحصیل کمک می کنیم که به دانشگاه برگردند. من فکر می کنم هم وزارت علوم در این زمینه خوب عمل کرده است و هم نماینده ها از اختیارشان در این زمینه استفاده کرده اند تا کمکی به این دانشجویان بکنند. ما نماینده ها و دولت آقای روحانی باید بدانیم که اگر مایی وجود داریم، مرهون زحمات همین قشر دانشجو است و این عنوان را نباید فراموش کنیم.

منظورتان از این پیگیری ها این است که در این باره با وزیر علوم وارد مذاکره شده است اید؟

بله، همین طور هست. ایشان به این دانشجویان قول کمک داده است و ان شاءالله جلسه ای در این زمینه با وزیر علوم تنظیم خواهیم کرد.

من دیگر رویم نمی‌شود به مردم بگویم احمدی‌نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم ، پروانه سلحشوری

رئیس جمهوری چند روز پیش دستور پیگیری به وضع دانشجویان ستاره دار را صادر کردند. فکر می کنید این عنوان می تواند راهگشای دانشجویانی باشد که از ادامه تحصیل محروم شده است اند؟

گفته می شود بحث دانشجویان ستاره دار از وقت دکتر معین شروع شد؛ البته خودشان این عنوان را تکذیب می کنند ولی مثل این که این عنوان از آن وقت شکل گرفته و به دلایل سیاسی و مذهبی جلوی ادامه تحصیل دانشجویان ستاره دار را گرفتند. در سال های اخیر و در دوران محمود احمدی نژاد به مراتب روند بدتر شد و به کسانی که ستاره دار می شدند، گفته می شد که به علت نقص در پرونده اجازه تحصیل به آنها داده نمی شود. خود دانشجویان به من گفته اند که ٥٤٩ نفر دانشجوی ستاره دار داشته ایم که درحال حاضر ٢٧ نفر دیگر محروم از تحصیل داریم. هنوز تمامی دانشجویانی که نقص پرونده پیدا کرده بودند، الان در دانشگاه ها نیستند.

وزیر علوم آخرین وزیری بود که به کابینه دوازدهم رفت و در وقت رأی اعتماد به او، مخالف در مجلس کم نداشت و با ولی و اگرهایی رأی آورد. به نظرتان او تابه حال توانسته نگرانی های بعضی از نمایندگان و دانشجویان را که به او انتقاد داشتند، برطرف کند؟

سلحشوری، عضو فراکسیون امید: هرکسی به غیر از روحانی رئیس‌جمهور بود تعداد دانشجویان ستاره‌دار دو برابر می‌شد / یک کارشناس اقتصادی به من می‌گفت تمام اشتباهات بودجه

من یکی از کسانی بودم که از همان وقت معرفی وزیر علوم فعلی به صراحت با او مخالفت کردم. دانشجویان اعتقاد بودند که ایشان در همدان با دانشجویان همراهی نداشته است و همین علت مخالفتم بود، ولی در مجلس می گفتند که معلوم نیست نفر بعدی که معرفی بشود چه کسی باشد و بهتر است به همین گزینه رأی بدهیم که این استدلال هم استدلال درستی نبود.

اما با همه این موضوعات، وزیر علوم بعد از گرفتن رأی اعتماد از مجلس در عنوان انتصابات در این وزارتخانه خوب وارد شده است است و نسبت به بسیاری از وزرایی که مردادماه رأی اعتماد گرفتند، در حوزه عوض کردن و تحولات بهتر عمل کرده هست. او درحال عوض کردن بعضی از روسای دانشگاه است که این هم حرکت خوبی هست. او درحال استفاده از انسان های توانمند در این حوزه است و وزارت علوم به این عوض کردن و تحولات نیاز دارد. از طرفی در عنوان دانشجویان ستاره دار هم قول مساعد همکاری داده که همین عنوان هم مثبت است.

من دیگر رویم نمی‌شود به مردم بگویم احمدی‌نژاد/ درحال حاضر 27 دانشجوی محروم از تحصیل داریم ، پروانه سلحشوری

با این تفاسیر شما فکر می کنید باقیمانده ستاره دارها بتوانند در این دولت به دانشگاه برگردند؟

بله، بسیار امیدوارم که ستاره دارها به دانشگاه برگردند و این عنوان حتما حل خواهد شد.

شما در مراسم های زیادی در روز دانشجو صحبت کرده اید. فکر می کنید آقای غلامی توانسته است به باز شدن زیاد فضای دانشگاه ها کمک کند؟

بله، من فضای باز دانشگاه ها را در مراسم ١٦ آذر امسال دیدم و ایجاد چنین فضایی جهت دانشجویان خودش نوید می دهد که در این حوزه وزیر علوم به خوبی دارد عمل می کند. من امیدوارم که او بتواند در حوزه های علمی و پژوهشی هم بهتر وارد عمل شود. چون معمولا پرسشها سیاسی دانشجویان مانند همین ستاره دار شدن آنها دیده می شود، ولی پرسشها آموزشی کمتر دیده می شود. من امیدوارم که کالایی شدن دانش که در دانشگاه ها از وقت احمدی نژاد شروع شد، گرفته شود.

الان علم به مثابه این شده است است که کسی که توانایی مالی دارد، بتواند در دانشگاه ها تحصیل کند. یکی از مباحث دیگر سهمیه هایی است که جهت بعضی از دانشجویان در نظر گرفته شد که این عنوان هم در برنامه ششم توسعه دیده شد و به علت همین عنوان خیلی از جوانان ما از تحصیل در دانشگاه های دولتی محروم شدند. این توصیه بحرانی است که می تواند به جوانان ما آسیب بزند و رسانه ها باید زیاد به آن بپردازند. من با این عنوان خیلی مخالفت کردم ولی مگر یک نفر چقدر توان دارد؟

مهمترین مطالبات دانشجویی در این دیدارهای دانشجویی به نظرتان چه بود؟

یک سری مطالبات صنفی وجود داشت که راجع به سنوات و شهریه ها بود. یک سری هم آزادی های تجمعات بود. ولی چیزی که من بشدت جهت آن افسوس خوردم، جو ناامیدی بین دانشجویان بود. ما چه کار کردیم با دانشجویانمان که این گونه شده است اند. رودربایستی که نداریم؛ فشارهایی که به دانشجویان وارد شده است مسبب این ناامیدی بوده هست. انگیزه از دانشجویان گرفته شده است و امید به آینده ندارند. دانشجویان ظهور و بروزشان را نشان بدهند.

یکی از موضوعاتی که در چند وقت اخیر خبرساز بوده، هشتگ من پشیمانم، من پشیمان نیستم است که در حمایت یا انتقاد از مدیر جمهوری مطرح شده است هست. یکی از موضوعاتی که منتقدان از آن جهت پشیمانی ارزش از رأی دادن به حسن روحانی یاد می کنند، همین مسأله دانشجویان ستاره دار هست. شما چه میزان از این انتقادها یا طرح عبور از روحانی را درحال حاضر درست می دانید؟

شاید دانشجویان فعلی ما نسلی باشند که عبور از رییس دولت اصلاحات را یادشان نباشد. الان رییس دولت اصلاحات جهت دانشجویان یک قهرمان است و هنگامی که اسم او می آید همه کف و سوت می زنند ولی آن موقع من یادم است که رییس دولت اصلاحات در دور دوم ریاست جمهوری اش خیلی تحت فشار قرار داشت. این فشار هم زیاد از جانب خود اصلاح طلبان بود.

کسانی که عبور از رییس دولت اصلاحات را کلید زدند، کسانی بودند که بعدا پشیمان شدند. توصیه مهم این است که این عبور از خاتمی درست سه یا چهارماه بعد از تشکیل دولت دوم اصلاحات شروع نشد، دو یا سه سال گذشته بود و بعد طرح عبور از رییس دولت اصلاحات شروع شد. ولی الان دولت دوم آقای روحانی تازه تشکیل شده است هست. دور اول که درحال آواربرداری بودند و الان هم تازه چندماه از تشکیل دولت دوم روحانی گذشته هست. من خودم یکی از کسانی هستم که منتقد روحانی ام ولی انصاف هم چیز خوبی هست. حتی اگر به همین بودجه انقباضی که ایشان بسته است نقادانه هم نگاه کنیم، می بینیم که در جهت برطرف پرسشها هست، یعنی اگر یارانه بگیرها می خواهد کم بشود در جهت گرداندن مملکت است.

با این تفاسیر شما از رأی تان به روحانی پشیمان نیستید؟

خیر، من به شخصه از رأی به حسن روحانی پشیمان نیستم و دلیلم هم این است که الآن می توانم به همین راحتی با شما صحبت کنم. هر کسی به غیر از روحانی الآن مدیر جمهوری بود غیرممکن بود که نه شما و نه من بتوانیم راحت از پرسشها کشور صحبت کنیم و نه دانشجویان ستاره دار از ٥٠٠ نفر به ٢٧ نفر رسیده بودند، بلکه از ٥٠٠ نفر به ١٠٠٠ نفر هم می رسید. فضای مدنی قطعا عوض کردن می کرد؛ دیگر روزنامه ها نمی توانستند به آسانی به کارشان بپردازند و قطعا هر روز یکی از آنها توقیف می شد. ما قبلا این فضا را تجربه کرده ایم، ما تجربه کردیم که بعد از آخر دوران خاتمی چه مشکل هایی کشیده شد. الان که احمدی نژاد با کمال وقاحت این ویدیوها را منتشر می کند، مشکل های زیادی را به مردم وارد کرد. چه فسادهایی که در وقت او به وقوع پیوست و هنوز هم متاسفانه بسیاری از همان افراد دولت او در بدنه باقی مانده اند که باید عوض شوند.

فکر می کنید آیا این افراد هنوز عوض نشده اند؟

بعضی از این افراد آن قدر اعمال نفوذ داشته اند که اگر یکی از آنها برداشته شود سر و صدای بقیه هم درمی آید. احمدی نژاد دو برابر کسانی که بشود در دو دولت بعدش هم استخدام کرد، استخدام کرده هست. بنابراین راه را جهت این که یک بدنه جدیدی شکل بگیرد، بسته هست. الان دولت روحانی مانده که با این نیروهای مازاد چه کار کند. حتی یکی از کارشناسان اقتصادی دیروز به من می گفت که الان تمام اشتباهات بودجه محصول وقت احمدی نژاد هست. من به او گفتم من دیگر رویم نمی شود به مردم بگویم احمدی نژاد! چقدر بگوییم احمدی نژاد، احمدی نژاد، احمدی نژاد!

واژه های کلیدی: ستاره | دانشگاه | دانشجویان | احمدی نژاد | حسن روحانی | احمدی نژاد | دولت روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs