تصویر اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

تصویر: اخبار آمادگی در حاشیه بین الملل اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شواهد تازه در بازار ارز

روز گذشته قیمت دلار جهت دهمین روز متوالی بر تابلوی صرافی های منتخب بازارساز پایین آمد؛ با این حال شواهد تازه در بازار ارز نشان می دهد افت دلار در این بازه زمان

شواهد تازه در بازار ارز

شواهد تازه در بازار ارز

عبارات مهم : ایران

روز گذشته قیمت دلار جهت دهمین روز متوالی بر تابلوی صرافی های منتخب بازارساز پایین آمد؛ با این حال شواهد تازه در بازار ارز نشان می دهد افت دلار در این بازه زمانی زمینه ساز ورود تقاضای تازه به معاملات شده است هست. یکی از این شواهد، فاصله گیری قیمت دلار در شهرهای مرزی با بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. در روزهای اخیر شاخص بازار ارز در مناطق هرات، سلیمانیه و مشهد ارزش بالاتری نسبت به صرافی های پایتخت کشور عزیزمان ایران داشت؛ عاملی که موجب شده است بود بخشی از تقاضای شهرهای اطراف به پایتخت انتقال یافته شود.

شواهدی در بازار ارز وجود دارد که افت دلار به میزانی رسیده است که زمینه را جهت ورود تقاضاهای تازه به بازار فراهم کرده هست. یکی از این شواهد، فاصله گیری قیمت دلار در مناطق مرزی با قیمت بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. به گفته فعالان، در روزهای اخیر قیمت دلار در مشهد، هرات و سلیمانیه عراق بالاتر از بازارتهران بود در ۲ روز ابتدایی هفته نیز بخشی از معامله گران شهرهای مرزی جهت استفاده از این تفاوت به عنوان خریدار در برابر صرافی های منتخب بانک مرکزی صف بستند. روز یک شنبه، آخرین قیمتی که صرافی های منتخب بانک مرکزی بر تابلوی خود ثبت کردند، ۴ هزار و ۴۷۲ تومان بود که ۳ تومان کمتر از قیمت روز شنبه بود.

شواهد تازه در بازار ارز

این در حالی بود که به گفته عده ای از فعالان، قیمت دلار در شهرهای اطراف نزدیک به ۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود و همین عنوان موجب می شد که بعضی از افراد جهت تهیه ارز و استفاده از این تفاوت قیمتی وارد بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران شوند. از سوی دیگر میزان این تقاضا به اندازه ای بود که روند عرضه ارز به متقاضیان را کند می کرد و همین عنوان تب خرید را در میان معامله گران بالاتر می برد؛ به طوریکه بعضی اظهار می کردند، حاضر هستند با قیمت های بالاتری از قیمت های ثبت شده است در سامانه سنا اقدام به خرید کنند.

بخشی از این عنوان به این علت بود که خرید ارز از صرافی های منتخب در حجم خرد محدودیت هایی داشت. بعضی متقاضیان عنوان می کردند که صرافی های منتخب تنها به پرداخت هزار تا ۵ هزار دلار به هر متقاضی اکتفا کرده بودند. بالاتر بودن ارزش دلار در مناطق مرزی دو اثر در بازار داشت. عده ای جهت تهیه ارز جهت مناطق مرزی وارد بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران می شدند. عده دیگری تحت تاثیر اثر روانی این اتفاق تلاش می کردند دلار خود را تهیه کنند. به نظر می رسد همانطور که «دنیای اقتصاد» چندین بار هشدار داده بود، افت زیاد دلار موجب شده است است که بخشی از سفته بازان وارد بازار شوند.

روز گذشته قیمت دلار جهت دهمین روز متوالی بر تابلوی صرافی های منتخب بازارساز پایین آمد؛ با این حال شواهد تازه در بازار ارز نشان می دهد افت دلار در این بازه زمان

محض اطلاع بازارساز

بازار ارز، معامله گران سنتی دارد که زیاد به جذابیت های بازار تکیه می کنند و به سودهای درازمدت بیرونی توجه چندانی ندارند. به عنوان مثال، دیروز زمزمه هایی در میان بعضی معامله گران شنیده می شد که حکایت از این داشت، این عده فعالیت در بازار ارز را به سپرده گذاری در بانک ها ترجیح می دهند. این عده عنوان می کنند قیمت سود بانکی مربوط به یک دوره ۳۶۵ روزه ۲۰ درصد هست؛ حال آنکه، آنها باور دارند، در صورتی که قیمت دلار نوسان رو به اوج داشته باشد، می توانند در کوتاه مدت و به صورت نقدی و لحظه ای سود خود را دریافت کنند. در این شرایط، این عده تنها در صورتی فعالیت خود در بازار را کم کردن می دهند که تصور نکنند قیمت به صورت قطعی با نوسان قابل ملاحظه ای همراه خواهد بود. با این حال به نظر می رسد قیمت دلار در روزهای اخیراز نظر این عده به اندازه ای پایین آمده است که زمینه را جهت خرید مناسب کرده است.

بازارساز در هفته های اخیر کارها مناسبی را جهت مدیریت بازار ارز صورت داد. ساماندهی معامله گران در کنار کارها پشتیبانی سه بندی که زمینه خروج بخشی از تقاضا را از بازار فراهم کرد، بخشی از این سیاست های مناسب بودند. با این حال، ضلع سوم مدیریت نوسانات بازار نحوه قیمت گذاری بود؛ در این شرایط، اگر نوع قیمت گذاری منجر به آربیتراژ شود، طبیعتا این روش تعیین قیمت در جهت ثبات نخواهد بود. بازارساز باید ضلع سوم که نوع قیمت گذاری است را همتراز با دو ضلع دیگر قرار دهد تا اوضاع کم نوسان ماندگار شود.

دنیای اقتصاد

شواهد تازه در بازار ارز

واژه های کلیدی: ایران | بازار | شهرهای | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs